Освітні програми

КАФЕДРА МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ здійснює підготовку фахівців за освітньою програмою “Міжнародна економіка” за спеціальністю 051 “Економіка” за освітніми ступенями “Бакалавр”, “Магістр”, “Доктор філософії”.

Підготовка бакалаврів і магістрів за освітньою програмою “Міжнародна економіка” має багаторічну історію становлення, розвитку й удосконалення на шляху забезпечення високої якості освітніх послуг.

 

Бакалаври освітньої програми “Міжнародна економіка” після урочистої церемонії посвяти й вручення залікових книжок, 2018

Освітньо-професійну програму “Міжнародна економіка” (гарантка О. Ю. Кузьома, канд. екон. наук, доц.) спрямовано на підготовку здобувачів за освітнім ступенем “Бакалавр”, що володіють сучасним економічним мисленням, здатні виявляти тенденції і аналізувати закономірності функціонування міжнародної економічної системи, генерувати й перевіряти гіпотези для розроблення стратегій і прийняття проактивних управлінських рішень для суб’єктів міжнародного бізнесу. Перевагами цієї програми є: набуття здобувачами освіти практичних навичок ідентифікації проблем у сфері міжнародного бізнесу та прийняття управлінських рішень для їхнього розв’язання на різних рівнях міжнародної економічної системи; оволодіння сучасними методами дослідження міжнародних ринків; формування професійних компетенцій для розроблення заходів державного регулювання в різних сферах міжнародної економіки; інтерактивні та інноваційні методики викладання: авторські кейси, тренінги, рольові ігри, бізнес-симуляції, групові роботи, здійснення реальних ринкових досліджень; можливість вивчати англомовні дисципліни й невпинно підвищувати рівень володіння основною мовою міжнародного бізнес-спілкування. Унікальна риса програми – випуск фахівців на основі фундаментальної міждисциплінарної підготовки, що супроводжується опануванням авторських методик аналізу й ухвалення практичних господарських рішень для суб’єктів міжнародного бізнесу.

 

Підготовка здобувачів освітнього ступеня “Магістр” відбувається за освітньо-науковою програмою “Міжнародна економіка” (гарантка Т. В. Нагачевська, канд. екон. наук, доц.) на денній формі навчання та освітньо-професійною програмою “Міжнародна економіка” (гарантка І. Я. Софіщенко, канд. екон. наук, доц.) на заочній формі навчання.

Магістерські програми мають міждисциплінарний характер і спрямовані на підготовку висококваліфікованих професіоналів із міжнародної економіки, які володіють сучасним економічним мисленням, теоретичними знаннями і прикладними навичками, здатні розв’язувати дослідницькі й управлінські проблеми функціонування міжнародної економічної системи, що дає можливість широкого вибору кар’єрних траєкторій. Набуті під час навчання на магістерських програмах знання та компетентності дозволяють здобувачам освіти здійснювати ефективну міжнародну економічну діяльність, залучати міжнародні інвестиції, генерувати інновації, просувати Україну на шляху євроінтеграції та досягати стійкої міжнародної конкурентоспроможності.

 

Магістри освітньої програми “Міжнародна економіка” під час урочистої церемонії випуску та вручення дипломів, 2023

Перевагами магістерських освітніх програм є: набуття професійних компетентностей у сфері стратегічного управління міжнародним бізнесом, аналізу глобальних трендів і міжнародних ринків, розроблення міжнародних стратегій та оцінювання їхньої ефективності на базі авторських методик; опанування сучасного інструментарію бізнес- аналітики й консалтингу; застосування у викладанні дисциплін проєктного підходу, виконання здобувачами освіти дослідницьких і практично орієнтованих міжнародних проєктів; викладання третини дисциплін англійською мовою і формування навичок комунікації в міжнародному бізнес-середовищі; залучення до викладання дисциплін професіоналів- практиків для формування практичних компетентностей здобувачів; застосування інтерактивних методів навчання, що орієнтовані на вимоги сучасного вітчизняного й міжнародного ринків праці; широкі можливості участі у програмах міжнародної академічної мобільності.

Характерною особливістю освітніх програм магістерського рівня є формування компетентностей у галузі аналізу глобального економічного бізнес-середовища в контексті впливу процесів глобалізації, інтеграції, конкуренції, транскордонного руху капіталу й технологій; використання інноваційних авторських методик діагностики стану суб’єктів міжнародної економічної діяльності й досліджень міжнародних ринків; планування та оцінювання ефективності стратегічного розвитку між- народного бізнесу на основі збирання первинної інформації та широкого застосування диджитал-інструментів.

Підготовка кафедрою міжнародної економіки магістрів на заочній формі навчання дозволяє здобувачам освіти набувати компетентностей аналітичного рівня, поєднувати навчання з роботою і відразу застосовувати отримані знання і навички на практиці. Крім того, здобувачам вищої освіти, які вже мають практичний досвід роботи, освітньо-професійна програма “Міжнародна економіка” забезпечує умови для формування індивідуальної освітньої траєкторії на основі професійних уподобань і актуальних кар’єрних перспектив. Специфікою підготовки здобувачів освіти за бакалаврським і магістерським рівнями на кафедрі міжнародної економіки є побудова блоків вибіркових дисциплін за спеціалізаціями “Міжнародна інвестиційна діяльність” і “Міжнародна торгівля” (денна форма) та “Комерційна діяльність на міжнародних ринках” (заочна форма).

Стратегічний пріоритет кафедри – поєднання фундаментальної теоретичної підготовки з формуванням широкого спектра сучасних приклад- них навичок і аналітичних компетентностей. Задля цього до навчального процесу кафедра залучає професіоналів-практиків, представників роботодавців, організовує проведення виїзних навчальних занять, захист магістерських кваліфікаційних робіт із залученням компаній-роботодавців, здійснює захист звітів із практики.

Лідери міжнародного бізнесу, топ-менеджери міжнародних компаній, фахівці державних регуляторних органів залучаються до проведення лекційних і семінарських занять, участі в конференціях, форумах, днях кар’єри й діляться зі здобувачами освіти власним успішним досвідом організації та управління міжнародною економічною діяльністю, побудови й реалізації міжнародних бізнес-моделей, стратегій і проєктів, передають знання кращих практик прийняття управлінських рішень в умовах високої конкуренції та турбулентності міжнародного бізнес- середовища, орієнтують майбутніх фахівців щодо сучасних тенденцій на ринку праці й вимог бізнес-середовища до знань і компетентностей фахівців при працевлаштуванні.

На кафедрі здійснюється підготовка фахівців третього освітнього рівня “Доктор філософії” за спеціальністю 051 “Економіка” за освітньо-науковою програмою “Міжнародна економіка”. Програма передбачає підготовку висококваліфікованих, конкурентоспроможних, інтегрованих у європейський і світовий науково-освітній простір фахівців, здатних до самостійної науково-дослідницької, науково-організаційної, педагогічно-організаційної і практичної діяльності в галузі економічної науки, управління багаторівневими господарськими системами, а також викладацької роботи у закладах вищої освіти. Унікальною особливістю програми є те, що підготовка докторів філософії відбувається на базі синергетичного поєднання фундаментальної теоретичної, методологічної та практичної підготовки в науковому середовищі класичного дослідницького університету під керівництвом високопрофесійних учених, що є засновниками наукових шкіл і напрямів наукових досліджень.

Викладачі постійно працюють над удосконаленням навчально- методичного забезпечення дисциплін. На кафедрі здійснюється викладання більше 60 дисциплін, щорічно розробляються нові навчальні дисципліни, які враховують сучасні тенденції розвитку світового господарства, а також економічні й політичні чинники, що їх обумовлюють. З кожної дисципліни підготовлено методичні матеріали для проведення семінарських занять (проблемні питання для обговорення, задачі, тести, ситуаційні завдання, завдання практичного й науково-дослідницького характеру), а також презентації лекцій.

 

Колектив кафедри міжнародної економіки, 2024

Важливе значення для набуття відповідних компетентностей і засвоєння програмних результатів здобувачами освіти має практична підготовка, яка забезпечується виробничою і науково-дослідною практиками, що є обов’язковими компонентами освітньо-професійних і освітньо-наукових програм кафедри міжнародної економіки.

Практична підготовка проходить на підприємствах і в установах різних галузей економіки й форм власності – національних і спільних підприємствах, компаніях і корпораціях, філіях транснаціональних корпорацій, банківських та інших фінансово-кредитних установах за участю національного та іноземного капіталу, міністерствах і відомствах, представництвах міжнародних організацій в Україні, громадських організаціях, як-от: “Укрнафта”, “Новоселівський гірничозбагачувальний комбінат”, “Інтерпайп”, “Ернст енд Янг”, “КПМГ”, “Нестле”, “Сучасні інформаційні системи”, “Філіп Морріс Інтернешнл”, “Юнілівер”, “Л’Ореаль”, “Миронівський хлібопродукт”, “Креді Агріколь банк”, “Альфа-Банк”, “Райффайзен Банк Аваль”, Міністерство економіки України, Національний банк України, Торгово-промислова палата України, Українська асоціація підприємств легкої промисловості, Громадська організація “Інститут стратегічних оцінок”, представництво Міжнародної організації праці в Україні, Програма розвитку ООН в Україні тощо.

Мета виробничої практики – закріплення і поглиблення набутих під час теоретичного навчання знань і здобуття навичок і вмінь практичної діяльності у сфері міжнародного бізнесу й міжнародних економічних відносин у процесі виконання індивідуальних завдань і надання практичних рекомендацій об’єкту практики.

Мета науково-дослідної практики – отримання досвіду самостійної науково-дослідної роботи, опрацювання фактичного матеріалу для подальшої підготовки магістерської роботи. Серед завдань науково-дослідної практики важливу роль відіграють аналіз окремих міжнародних ринків чи сфери міжнародних економічних відносин, апробація основних теоретичних і практичних рекомендацій дослідження.

Формування завдань практичної підготовки відбувається за участю роботодавців, зокрема й випускників освітніх програм кафедри, через участь у бізнес-форумах, опитуваннях, центр кар’єри та працевлаштування факультету.

Випускники освітніх програм “Міжнародна економіка” працюють на посадах директорів, менеджерів, аналітиків у міжнародних і вітчизняних компаніях різних галузей і секторів, державних установах, є засновниками стартапів і власного бізнесу. Серед випускників кафедри міжнародної економіки – О. Хорошун, професор Університету прикладних наук Фрезеніуса (Німеччина); О. Ступак, доктор філософії Оксфордського університету (Велика Британія); В. Ліщук, керівниця департаменту НЕК “Укренерго”; Є. Кудрявець, заступник міністра освіти і науки України, віце-президент Міжнародного руху за науково-технологічне дозвілля; О. Кравченко, cтарший інженер з аналізу даних у міжнародній ІТ-компанії “Логіка / Цапґеміні”; О. Гвоздьова, радниця директора Державної установи України “Офіс з розвитку підприємництва та експорту”; М. Опрощенко, аналітикиня групи сталої інфраструктури Європейського банку реконструкції та розвитку, аспірантка Оксфордського університету; Яо Фен, генеральний директор “Су Джоу Фенікс Медіа Компані” (Китай); Н. Пластовець, керівниця групи з комерційних систем у “Філіп Морріс Інтернешнл”; І. Падалка, керівник київського регіонального центру “ПУМБ”; В. Варський, старший консультант у “Сімон-Кучер & Партнерс” (Люксембург).

Висока якість підготовки бакалаврів і магістрів із міжнародної економіки забезпечується професійним колективом кафедри, до якого належать досвідчені науково-педагогічні працівники з профільною економічною освітою, високою публікаційною активністю, практичним досвідом роботи в міжнародних компаніях, а також практикою управлінського консалтингу у вітчизняному й міжнародному бізнесі. Викладачі кафедри є розробниками авторських дисциплін, авторами підручників і навчальних посібників, практикумів, термінологічних словників, монографій, наукових праць у виданнях, що індексуються в міжнародних наукометричних базах даних. Працівники кафедри вільно володіють англійською мовою, систематично беруть участь у міжнародних стажуваннях, застосовують сучасні інтерактивні методи викладання. Важливо відзначити, що завідувач кафедри В. В. Вірченко, а також значна частина досвідчених викладачів, є експертами Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, що беруть участь в акредитаційних експертизах освітніх програм за спеціальністю 051 “Економіка”.

 

Представники кафедри міжнародної економіки у головному корпусі Київського університету, 2023 (зліва направо: І. Я. Софіщенко, О. Ю. Кузьома, В. В. Вірченко, Т. В. Нагачевська)

ОПИСИ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ(редакції 2020 року зі змінами згідно стандартів вищої освіти)

ОС Бакалавр

ОС Магістр

ОПИСИ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ(попередні редакції)

ОС Бакалавр

ОС Магістр

 

ДЛЯ ПУБЛІЧНОГО ОБГОВОРЕННЯ (прохання надсилати пропозиції щодо проектів описів через Скриньку креативних ідей):
07 Управління та адміністрування : 075 Маркетинг : ОНП Бізнес-адміністрування і консультування (мова навчання англійська/українська) З можливістю подвійного дипломування з Університетом Мачерата, Італія : денна : проект
05 Соціальні та поведінкові науки : 051 Економіка : ОПП Міжнародна економіка: денна : Проєкт