Про кафедру

Етапи становлення і розвитку кафедри статистики, інформаційно-аналітичних систем і демографії (за матеріалами монографії «Економічна освіта і наука в Шевченковому університеті в дискурсі минувшини, сучасності та майбуття»)

У класичних університетах статистика була й залишається важливою дисципліною у професійній підготовці спеціалістів. Невипадково відповідно до статуту 1833 року в Університеті св. Володимира до першого відділення філософського факультету ввійшла кафедра загальної і російської історії та статистики, а 9 червня 1842 новим статутом було засновано кафедру політичної економії та статистики.

Із заснуванням кафедри політичної економії та статистики статистику викладали славетні вчені І. В. Вернадський, М. Х. Бунге, М. І. Зібер. В історії статистичної думки другої половини ХІХ ст. яскраво вирізняється наукова діяльність видатного теоретика і практика статистики, випускника Київського університету Святого Володимира, – Ю. Е. Янсона (1835-1893). З Київським університетом Святого Володимира пов’язане ім’я видатного українського економіста-математика Є. Є. Слуцького (1880-1948), якого вважають одним із засновників математичної статистики. На початку XX ст. у Київському університеті Святого Володимира статистику викладав Костянтин Григорович Воблий (1876-1947). З 1906 р. – приват-доцент політичної економії і статистики, пізніше професор Київського комерційного інституту. Академік АН України з 1919 р., заслужений діяч науки України (1944).

У 1909 р. було створено кафедру статистики як окремий підрозділ у складі юридичного факультету. Починаючи з 1945 р., кафедра статистики функціонувала у складі економічного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, яку до 1946 р. очолював д.е.н., професор М. В. Птуха. Згодом завідувачем кафедри було призначено кандидата економічних наук, доцента Петра Івановича Пустохода. Після об’єднання двох кафедр (статистики та історії народного господарства) було створено нову кафедру – історії народного господарства і статистики. Завідувачем кафедри впродовж 1947–1950 років був кандидат економічних наук, професор Ігор Йосипович Браславський. Згадані вчені заклали теоретико-методологічні підвалини сучасної вітчизняної статистичної науки.

Впродовж тривалого періоду слово «статистика» не зустрічається в назві жодної кафедри університета, тобто, по суті, цей напрям був цілком утрачений. Саме тому створення 2009 року кафедри статистики та демографії стало знаменною подією для всієї статистичної спільноти в Україні. Кафедру було створено за ініціативою д.е.н., професора, декана економічного факультету Базилевича Віктора Дмитровича.  Кафедру очолила д.е.н., проф. Наталія Василівна Ковтун. Потім впродовж трьох років (2016-2019 рр.) виконував обов’язки завідувача кафедри к.е.н., доцент Гончар Ігор Анотолійович.

Базилевич Віктор Дмитрович – декан факультету 2003-2017 рр.

Сьогодні статистика продовжує розвиватися завдяки науковим пошукам викладачів кафедри. Кафедра успадкувала здобутки визнаної в Україні й за її межами київської статистичної наукової школи. У різні історичні часи в школі статистики і демографії працювали всесвітньо відомі науковці. Сучасні напрями статистичних досліджень розвиваються на базі наукових розробок знаних теоретиків і практиків: професорів Й. С. Пасхавера, В. П. Трофімова, А. В. Головача, а також науковців і викладачів-новаторів Л. Л. Вікторової, С. Г. Стеценко, Е. В. Чекотовського. Теперішня наукова скарбниця кафедри примножується здобутками науковців у сфері статистики і демографії: А. М. Єріної, яка впродовж багатьох років працювала на посаді професорки кафедри й була членом спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських і докторських дисертацій; лауреатки премії імені М. І. Туган-Барановського НАН України, професорки, академкині НАН України Е. М. Лібанової, а також лауреатів премії імені М. В. Птухи НАН України члена-кореспондента НАН України О. М. Гладуна, професорки Н. В. Ковтун, доцентки З. О. Пальян.

 

Викладачі кафедри – автори популярних в Україні та за її межами підручників і навчальних посібників, зокрема:

  • Єріна А. М. Статистичне моделювання та прогнозування, 2014;
  • Єріна А. М., Пальян З. О. Статистичні спостереження: переписи, моніторинги, вибіркові обстеження, 2019;
  • Єріна А. М., Мазуренко О. К. Статистичний аналіз часових рядів, 2022;
  • Ковтун Н. В. Теорія статистики, 2012;
  • Kovtun N. Basic Statistics for Economists, 2021;
  • Ковтун Н. В. Фінансовий аналіз, 2014;
  • Ковтун Н. В., Галицька Е. В., Прімєрова О. П. Фінансова статистика, 2017;
  • Ковтун Н. В., Мазуренко О. К., Поплюйко Я. В., Трубнік Т. Є., Шибіріна С. О. Основи статистичного моделювання, 2022;
  • Іваненко О. І. Статистичний аналіз видів економічної діяльності, 2021;
  • Іванченко Н. О. Четверта промислова революція та цифрові трансформації, 2022;
  • Моторина Т. М. Національне рахівіництво, 2019;
  • Пальян З. О. Демографія, 2014;
  • Пацай Б. Д. Дослідження операцій, 2017.

З метою розширення спектру фахової підготовки, формування додаткових компетентностей володіння сучасними інформаційно-аналітичними системами оброблення та аналізу великих масивів даних, а також задля забезпечення виконання стратегічних завдань розвитку університету в цілому наказом ректора від 17 травня 2021 року кафедра була перейменована в кафедру статистики, інформаційно-аналітичних систем і демографії, що відкриває нові можливості розширення спектру фахової підготовки і підвищення якості професійної освіти студентів.