Про кафедру

МІСІЯ КАФЕДРИ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ – підготовка висококваліфікованих фахівців у галузі міжнародної економіки, що володіють сучасними знаннями і практичними навичками аналізу закордонних ринків і стратегічного управління розвитком міжнародного бізнесу в глобальному середовищі.

 

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Від початку заснування кафедри підготовку фахівців було зорієнтовано на поєднання глибинних теоретичних проблем із бізнес-практикою, використання сучасних господарських ситуацій і прикладних методів аналізу міжнародних ринків, ґрунтовне вивчення англійської мови, що є беззаперечним світовим стандартом міжнародних бізнес-комунікацій, поглиблення співпраці з провідними вітчизняними й закордонними компаніями, залучення студентської молоді до наукової і проєктної роботи. Здобувачі опановують авторські методики аналізу ринкового середовища та прийняття оптимальних управлінських рішень, що разом із фундаментальною теоретичною підготовкою забезпечує випускникам високу конкурентоспроможність на національному й міжнародному ринках праці.

Колектив кафедри міжнародної економіки, що згодом була перейменована на кафедру міжнародної економіки та маркетингу, завжди вирізнявся своїм високим науковим потенціалом. До першого складу кафедри ввійшли сім осіб: доктори екон. наук А. П. Румянцев, В. В. Рокоча, Г. Н. Климко, кандидати екон. наук В. Ю. Шевченко, В. І. Савчук, М. І. Дідківський, Т. В. Нагачевська, а впродовж наступних 24 років кількість педагогічних працівників постійно зростала.

Першим завідувачем кафедри міжнародної економіки став відомий учений-економіст у галузі міжнародної економіки та бізнесу, зовнішньоекономічної діяльності, доктор економічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України (з 2007), лауреат нагороди Ярослава Мудрого Академії наук вищої школи України (2010) Анатолій Павлович Румянцев.

 

 

А. П. Румянцев

1970 року він закінчив економічний факультет Київського університету, упродовж 1970–1973 років навчався в аспірантурі; 1973 року захистив кандидатську дисертацію на тему “Використання досягнень НТР в умовах міжнародної інтеграції (на прикладі НДР)”, 1987 – докторську дисертацію на тему “Система економічних інтересів світового господарства та удосконалення механізму їх реалізації”. Протягом 1988–1992 років – завідувач кафедри економіки Інституту підвищення кваліфікації; 1998–2002 – завідувач кафедри міжнародної економіки економічного факультету; упродовж 2002–2014 – професор кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин Київського університету.

Член спеціалізованих учених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій. Працював заступником голови експертної комісії Вищої атестаційної комісії України. Член редколегій низки наукових видань, як-от: “Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка”, “Економічний часопис”, “Стратегія міжнародного економічного співробітництва”, “Питання політичної економії” тощо.

Автор понад 200 праць, зокрема 11 індивідуальних і колективних монографій, понад 20 підручників і навчальних посібників.

До 2006 року на кафедрі працював відомий учений, економіст-міжнародник, доктор економічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України (з 1994) Григорій Никифорович Климко. 1956 року він закінчив факультет міжнародних відносин Київського університету і був прийнятий на роботу в Інститут сходознавства АН СРСР, де закінчив аспірантуру й захистив кандидатську дисертацію (1963) за спеціальністю “Світова економіка”. Протягом 1958–1959 та 1961–1962 років працював за кордоном у складі групи АН СРСР. Докторську дисертацію захистив за спеціальністю “Політекономія – світова економіка”. 1970 року був запрошений до Київського університету й зарахований на економічний факультет, а впродовж 1980–1983 завідував кафедрою світового господарства і міжнародних відносин Інституту міжнародних відносин.

Автор понад 500 праць, серед яких 15 монографій, 21 підручник і навчальний посібник, 19 брошур, зокрема й публікації за кордоном.

З 2002 року кафедру очолила вчена-економістка, професорка Алла Олексіївна Старостіна. 1976 року вона закінчила з відзнакою економічний факультет Київського університету, 1980 здобула науковий ступінь кандидатки, а 1999 – докторки економічних наук. Упродовж 1976–2002 років працювала в Київському політехнічному інституті, у якому протягом 1993– 2002 років була завідувачкою кафедри промислового маркетингу.

 

А.О. Старостіна

2013 року кафедру міжнародної економіки було перейменовано на кафедру міжнародної економіки та маркетингу. Професорка А. О. Старостіна очолювала кафедру до її реорганізації 2023 року. Вона заснувала українську школу маркетингу й маркетингових досліджень, уперше в Україні розробила авторську методику дослідження національних і міжнародних ринків, впливу змінного бізнес-середовища на діяльність ринкових суб’єктів господарювання.

А. О. Старостіна – керівниця програми подвійного дипломування “Бізнес-адміністрування та консалтинг / Глобальна політика та міжнародні відносини” між Київським університетом та Університетом Мачерата (Італія), керівниця і учасниця міжнародних дослідницьких проєктів, керівниця бізнес-школи МБА, засновниця і віцепрезидентка Всеукраїнської громадської організації “Українська асоціація маркетингу”, засновниця та членкиня правління Громадської організації “Об’єднання маркетологів України”.

Професорка А. О. Старостіна – членкиня редколегії наукових фахових журналів: “Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка”, “Теоретичні та прикладні питання економіки”, “Вісник Запорізького національного університету. Економічні науки”, “Маркетинг в Україні”, “Конкуренція”.

Вона авторка 318 наукових, навчальних і методичних праць, серед яких 13 монографій, 27 підручників і навчально-методичних посібників, 154 статті у фахових вітчизняних і провідних іноземних наукових виданнях. Підготувала 3 докторів і 23 кандидатів наук.

Реорганізація кафедри міжнародної економіки та маркетингу у квітні 2023 року відкрила новий етап у її розвитку та створила умови для повноцінної реалізації акумульованого під керівництвом А. О. Старостіної навчально-методичного й наукового потенціалу з підготовки фахівців у галузі міжнародного бізнесу. Реорганізована кафедра міжнародної економіки об’єднала вісім висококваліфікованих фахівців, кандидатів економічних наук, доцентів під керівництвом її завідувача, доктора економічних наук, професора Володимира Віталійовича Вірченка.

В. В. Вірченко – випускник економічного факультету Київського університету, де навчався до 2004 року і здобув кваліфікацію “Магістр економічних наук”. З 1 жовтня 2004 року був зарахований на навчання до аспірантури при кафедрі економічної теорії без відриву від виробництва. У жовтні 2007 року достроково завершив навчання в аспірантурі й захистив кандидатську дисертацію на тему “Формування інституційної структури фінансового ринку в умовах транзитивної економіки”. У червні 2019 року В. В. Вірченко захистив докторську дисертацію на тему “Розвиток інтелектуальної власності в глобальному економічному середовищі”.

 

 

В. В. Вірченко під час презентації результатів реалізації міжнародного грантового проєкту, 2022

З вересня 2005 року він почав працювати на посаді асистента кафедри економічної теорії (2014 перейменовано на кафедру економічної теорії, макро- і мікроекономіки) Київського університету, у червні 2010 – доцента вищезазначеної кафедри. З 20 квітня 2023 року був переведений на посаду професора кафедри міжнародної економіки і призначений виконувачем обов’язків завідувача кафедри. У січні 2024 року обраний на посаду завідувача кафедри міжнародної економіки за конкурсом.

В. В. Вірченко – знаний в Україні фахівець у галузі економіки інтелектуальної власності та поведінкової економіки. Він викладає низку англомовних дисциплін, серед яких “Economics / Економіка”, “Consumer Behavior / Споживча поведінка”, “Economics of Intellectual Property / Економіка  інтелектуальної  власності”,  “Behavioral  Economics / Поведінкова економіка”, “Intellectual Property Policy-making / Політика у сфері інтелектуальної власності”, “Commercialization of Intellectual Property Rights / Комерціалізація інтелектуальної власності” та ін.

Його наукові дослідження присвячені комплексному аналізу сучасних трендів розвитку міжнародного ринку об’єктів інтелектуальної власності, вивченню сутності та внеску комерціалізації інтелектуальної власності в забезпечення глобальної конкурентоспроможності національної економіки, міждисциплінарному аналізу впливу ментального здоров’я на відтворення людського капіталу й соціально-економічного добробуту населення.

В. В. Вірченко опублікував понад 140 наукових, навчальних і методичних праць, зокрема 3 підручники, 2 навчальні посібники у співавторстві, 1 одноосібну монографію, 2 монографії у співавторстві, 11 навчально-методичних комплексів, з яких 6 одноосібних; 73 статті в наукових фахових виданнях.

Наразі до складу кафедри міжнародної економіки входить 11 науково-педагогічних працівників, серед яких: завідувач кафедри, д.е.н., професор Вірченко В.В., д.е.н., доц. Пащук Л.В., к.е.н., доц. Булкот О.В., к.е.н., доц. Кузьома О.Ю., к.е.н., доц. Нагачевська Т.В., к.е.н., доц. Середа В.І., к.е.н., доц. Софіщенко І.Я., к.е.н., доц. Черняк Є.О., к.е.н., доц. Шевченко В.Ю., к.е.н., асист. Бутко Б.О., асист. Свищук І.Л.

Незважаючи на макроекономічну нестабільність, кризу світового порядку та глобальні виклики, зумовлені повномасштабною військовою агресією Росії проти України, кафедра міжнародної економіки зберегла свій науково-педагогічний потенціал, продовжує розвиватися і впевнено дивиться у майбутнє, докладаючи всіх зусиль для підготовки нової генерації фахівців у галузі міжнародного бізнесу, здатних розробляти й реалізовувати ефективні бізнес-моделі й конкурентні стратегії суб’єктів міжнародної діяльності як в умовах війни, так і у період повоєнної відбудови України.