Головна /
Кафедра Фінансів / ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ В УМОВАХ ВИСОКИХ ВОЄННИХ РИЗИКІВ ТА ГЛОБАЛЬНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ В УМОВАХ ВИСОКИХ ВОЄННИХ РИЗИКІВ ТА ГЛОБАЛЬНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
10 квітня 2025 року в Національному інституті стратегічних досліджень
у змішаному форматі відбулася експертна дискусія «ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ В УМОВАХ ВИСОКИХ ВОЄННИХ РИЗИКІВ ТА ГЛОБАЛЬНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ».
У ході дискусії було розглянуто сценарії подальшого забезпечення
економічної безпеки України, враховуючи зміну зовнішньополітичних
пріоритетів міжнародних партнерів, ризики макроекономічної
нестабільності, дефіциту робочої сили та стратегічної невизначеності
щодо механізмів повоєнного відновлення. Були представлені результати експертного дослідження, проведеного Національним інститутом стратегічних досліджень у лютому 2025 році.
З основною доповіддю на тему «Економічна безпека України в умовах високих воєнних ризиків та глобальної нестабільності» виступив доктор економічних наук, заступник директора – керівник Центру економічних і соціальних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав ЖАЛІЛО.
В дискусії взяли участь та виступили: академіки НАН України Валерій ГЕЄЦЬ та Тетяна ЄФИМЕНКО, член-кореспондент НАН України Сергій КОРАБЛІН, доктори економічних наук, професори: Ольга ІЛЯШ, Василь ЮРЧИШИН, Анатолій МОКІЙ, Олександра ЛЯШЕНКО, Ольга НОВІКОВА та інші учасники.
В роботі науково-комунікативного заходу взяв участь та виступив доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, заступник голови Наукової ради Міністерства фінансів України, професор кафедри фінансів Захарій Варналій, який привітав учасників експертної дискусії, підкреслив особливу актуальність теми дискусії в умовах сучасних викликів та загроз. Він акцентував увагу на важливості подальшого розвитку економічної безпекології, запропонував уточнення понятійного апарату, який використовується в аналізі економічної безпеки, зокрема щодо розрізнення понять «ризик», «загроза», «небезпека» та «вразливість», підкреслюючи, що некоректне вживання цих термінів ускладнює систему ухвалення управлінських рішень, та, відповідно – розробку ефективної політики щодо їх протидії. За словами Захарія Варналія, глибоке розуміння природи загроз є критично важливим для їх своєчасного виявлення та нейтралізації. У своєму виступі він також закликав до переходу від інтуїтивного оцінювання безпеки до формалізованих критеріїв, також підкреслив, що економічна безпека має вимірюватися через результативність політики у зменшенні впливу ризиків, а не лише через рівень їхнього усвідомлення. Таким чином, основою стратегії має бути спроможність економіки адаптуватися до загроз і забезпечити сталість функціонування ключових секторів. Саме у цьому контексті необхідно актуалізувати проблему інституційної спроможності держави, як здатність органів державної влади та місцевого самоврядування виконувати ефективно свої функції та нести реальну відповідальність за результати роботи. Це також стосується й інституційної спроможності міжнародних організацій, зокрема у припинені збройних конфліктів. По завершенню виступу Захарій Варналій презентував та передав до бібліотеки НІСД індивідуальну монографію «Варналій З.С. Економічна безпекологія: сутність та особливості України в добу сучасних викликів та загроз: монографія. К.: Знання України, 2025. 358 с.».
В експертній дискусії взяла участь доктор історичних наук, кандидат економічних наук, професор кафедри фінансів Оксана ЧЕБЕРЯКО,