ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ В УМОВАХ ДОВГОТРИВАЛОЇ ВІЙНИ
31 травня 2024 року в Національному інституті стратегічних досліджень у змішаному форматі відбулася експертна дискусія «ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ В УМОВАХ ДОВГОТРИВАЛОЇ ВІЙНИ».
Під час дискусії було представлено результати проведеного Національним інститутом стратегічних досліджень експертно-аналітичного дослідження, учасниками якого оцінено ризики виникнення та розвитку загроз економічній безпеці України в умовах довготривалої війни у 2024 р. та 2025-2027 рр. З основною доповіддю виступив заступник директора Інституту Ярослав ЖАЛІЛО. В обговорені взяли участь та виступили академіки НАН України Валерій ГЕЄЦЬ та Тетяна ЄФІМЕНКО, а також інші учасники.
В експертній дискусії взяв участь та виступив доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, заступник голови Наукової ради Міністерства фінансів України, професор кафедра фінансів КНУ імені Тараса Шевченка Захарій ВАРНАЛІЙ, який як експерт, відомий науковець та провідний визнаний фахівець у сфері економічної безпеки брав безпосередню участь в опитуванні «Економічна безпека України в умовах довготривалої війни», яке здійснював Національний інститут стратегічних досліджень у квітні 2022 року, березні 2023 та лютому 2024 роках. В своєму виступу він підкреслив важливість і високу значущість експертної оцінки стану економічної безпеки і схвально оцінив системну роботу Національного інституту стратегічних досліджень протягом трьох поспіль років у відповідній сфері дослідження. Під час виступу висловив свою вдячність за можливість взяти участь як експерт у дослідженнях економічної безпеки України, та зазначив що це важлива справа, яка допоможе краще зрозуміти складну ситуацію, з якою зіткнулася Україна, та розробити шляхи вирішення проблем забезпечення економічної безпеки України. Зокрема, звернув увагу на потребу внесення методичних коректив до науково-методичного апарату дисциплін про економічну безпеку держави, та підкреслив, що в умовах надзвичайних ситуацій, таких як пандемія чи війна, важливо говорити саме про зміцнення безпеки. Він навів приклад повномасштабної війни, коли гарантувати безпеку практично неможливо, а зміцнення її передбачає нові підходи та методи захисту. Також висловив свою думку стосовно термінів «безпекознавства» як системи знань про безпеку, та «безпекології» як міждисциплінарної науки, яка вивчає сутність та закономірності ефективного забезпечення (зміцнення) безпеки в різних сферах та різного рівня, своєчасного виявлення, ліквідації, запобігання та нейтралізації реальних і потенційних, ендогенних та екзогенних загроз конкретним відповідним суб’єктів. На завершення подякував організаторам за проведення досліджень з економічної безпеки держави та закликав до подальшої співпраці.