Головна / Кафедра Фінансів / Стратегія забезпечення економічної безпеки України в умовах глобальних загроз

Стратегія забезпечення економічної безпеки України в умовах глобальних загроз

29 березня 2022 року на економічному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича для студентів спеціальності «Менеджмент» з курсу «Стратегічний менеджмент» гостьову лекцію на тему «Стратегія забезпечення економічної безпеки України в умовах глобальних загроз» прочитав доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, професор кафедри фінансів Захарій ВАРНАЛІЙ.

Формат відкритої гостьової лекції запропонувала завідувачка кафедри економічної теорії, менеджменту і адміністрування професор Зоя Галушка. На лекції були присутні студенти 4-5 курсів спеціальності «Менеджмент» та колеги-викладачі економічного факультету. В обговоренні проблем забезпечення економічної безпеки України у воєнний та післявоєнний час взяли участь професори Нікіфоров П.О., Лопатинський Ю.М., Антохов А.А., доценти Сторощук Б.Д., Запухляк В.М., асистент Клевчик Л.Л. та інші викладачі.

Проблему Стратегії забезпечення економічної безпеки України Захарій Степанович пояснив у взаємозв’язку з воєнним станом України, зокрема, з втратами економічного зростання від воєнних дій у щонайменше, за попередніми даними, 120 млрд дол. США, ризиком «недовироблення» ВВП на 50-60%, зменшенням податків, матеріальними збитками, втратами людського капіталу та ін. Передумовою економічної безпеки автор називає зміцнення військової безпеки та наголошує на тому, що у сучасних умовах проблема безпеки набирає нового змісту і вимагає нової стратегії. Також лектором було зосереджено увагу на ролі і значенні економічної безпекології, як науки про захист економічних інтересів.

Крім воєнних загроз економічній безпеці України лектор виокремив та проаналізував  інституціональні загрози (тіньову економіку, корупцію, офшоризацію, рейдерство, тіньову парадержаву) та пояснив можливі напрями зміцнення економічної безпеки в умовах війни. До можливих кроків відновлення України після війни віднесено: створення Фонду економічного відновлення із залученням міжнародної фінансової підтримки («План Маршала»); розширення зони вільної торгівлі з ЄС; розширення державних програм підтримки бізнесу; ефективну реалізацію інвестиційних проєктів міжнародних організацій; активізацію монетарних та фіскальних стимулів інвестиційної активності; проведення структурних реформ; суттєве підвищення інвестиційної привабливості України; посилення спроможності державних інститутів, верховенства права; забезпечення дотримання прав інвесторів та ринкової конкуренції, зменшення корупційних ризиків; інституціональне забезпечення національної, зокрема економічної, безпеки тощо.

По завершенню основної частини лекції відбулася цікава плідна дискусія з актуальних проблем забезпечення економічної безпеки України в умовах військової агресії та післявоєнний час.